bigmatko-lifeživot a svet okolo nas

zdravý chrbát

Publikované 17.03.2016 v 15:13 v kategórii šport, fitness, životný štýl, prečítané: 104x

Pri každej fyzickej aktivite, pri športe, ale aj pri mnohých činnostiach v bežnom živote je zárukou bezpečného pohybu pevný a stabilný chrbát a celkový stred tela označovaný v dnešnej dobe ako „Core“ – telesné jadro. Z výnimkou niektorých zanietených a uvedomelých jedincov sa v kruhu amatérskych cvičencov málo kto venuje cielene práve telesnému jadru. Väčšina ľudí, ktorí sa venujú cvičeniu vo fitku, ale aj ľudí, ktorí rekreačne praktizujú športové aktivity, sa spoliehajú na základné cviky na brucho a na chrbát, prípade sa týmto partiám venujú v minimálnej miere. Ja sám som sa v začiatkoch svojej športovej činnosti málo venoval tejto oblasti a keď zarátam aj obdobie športu, ktorému som sa venoval od detského veku tak som telesnému jadru začal venovať pozornosť až po 20 rokoch aktívneho športovania. Mojou záchranou bol však strečing, o ktorom som písal v iných článkoch a ktorý dennodenne praktizujem už od malička. Preto bolo zaradenie aktívneho a cieleného cvičenia na telesné jadro pre mňa len prirodzeným vyústením mojej snahy o komplexný fyzický rozvoj svalového aparátu z cieľom zachovania dlhodobo funkčnej a zdravej oblasti chrbta. A môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že to skutočne funguje.

Telesné jadro je pre každého z nás mimoriadne dôležité a napriek tomu si to málokto uvedomuje. Ide o svaly brucha, chrbta a bedrové svaly, ktoré poskytujú oporu a stabilitu chrbtici a zabezpečujú pevný základ pre celkový pohyb celého tela. Pevné svaly telesného jadra zásadným spôsobom vplývajú na mnohé činnosti a funkcie nášho tela a organizmu. Okrem stability, sily a pohyblivosti pre chrbticu, čo je podľa mňa ich najvýznamnejšia funkcia, je pevné telesné jadro dôležité aj pre stabilitu hrudného koša, panvy, udržuje správny tlak pre vnútorné orgány, zlepšuje držanie tela, rovnováhu a koordináciu a pomáha zvyšovať silu aj rýchlosť pri športových aktivitách.

Chrbtica ako osová oporná konštrukcia nášho organizmu pomáha pri všetkých pohyboch a musí tak byť dostatočne pevná, ohybná a silná. Všetky tieto jej funkcie zabezpečujú vo veľkej miere práve svaly telesného jadra, rozdelené na predné a zadné svalstvo. Predné svaly telesného jadra sú samozrejme tvorené povrchovým a hĺbkovým svalstvom brucha. Nebudem rozpisovať detaily ale spomeniem iba svaly, ktoré podľa pomenovania bude poznať určite väčšina z vás. K predným svalom telesného jadra patrí priamy brušný sval, priečny brušný sval, vonkajšie šikmé svaly brucha, vnútorné šikmé svaly brucha, svaly panvového dna a ohýbače bedier. Všetky tieto svaly jednotlivo zabezpečujú ohýbanie chrbtice, stabilitu, otáčanie, úklony, ohýbanie v bedrách, dvíhanie nôh a iné stabilizačné a aktívne pohyby tela. Zadné svaly telesného jadra sú tvorené svalstvom chrbta a ovplyvňujú okrem iného správne držanie tela, rovnováhu, koordináciu a celkovú pohyblivosť a stabilitu tela. Ide hlavne o vzpriamovač chrbtice, rozoklaný sval, driekový sval a všetky časti sedacieho svalu.

Pohyblivosť, stabilita a sila svalov telesného jadra je predpokladom k zdravej a hlavne bezbolestnej oblasti chrbta, ktorá nám umožní dlhodobo aktívny spôsob život a uľahčí nám aj vykonávanie iných bežných činností v našom živote. V dnešnej dobe sa zo života hlavne mladých ľudí vytráca pravidelná aktívna športová činnosť a celkovo aktívny pohyb. Mladý organizmus sa s tým stále dokáže vyrovnať ale postupom času si to každý uvedomí a pocíti sám na sebe, keď sa objavia prvé problémy s chrbtom, ktoré začnú zasahovať aj do tých najobyčajnejších činností bežného dňa ako je napríklad vstávania z gauča. A preto – pohyblivosť, sila a stabilita chrbta a celého telesného jadra tvorí základ pre zdravie, podporu a fungovanie organizmu a celého tela.

S posilňovaním telesného jadra sa dá začať v každom veku od úplne jednoduchých statických až po náročne stabilizačné a balančné silové cviky. Netreba ale čakať až do doby kedy sa objavia problémy s chrbtom. Samozrejme aj pri bolestiach a problémoch chrbta je tréning telesného jadra prospešný ale v závislosti na charaktere a úrovni poškodenia je už potrebné konzultovať liečbu a následnú rehabilitáciu s odborníkom. Mierne bolesti a problémy, ktoré má až príliš mnoho ľudí v dnešnej dobe a to už v mladom veku, sa však tréningom telesného jadra dajú postupne zmierniť a časom aj úplne odstrániť. Samotné bolesti a problémy idú ruka v ruke so spôsobom života. Neaktívny a pasívny život zložený výhradne z cesty do prace, z nákupov, jazdy v aute, sedení prípade státí v práci a ležaní na gauči a v posteli, predstavuje priamu cestu k problém z chrbtom. K tomu si pridajme nesprávne držanie tela pri chôdzi, pri sedení, pri státí a neustále hrbenie sa nad mobilnými zariadeniami, čo priamo spôsobuje problémy v oblasti chrbta. Na veku skutočne nezáleží, telesné jadro je možné spevniť pomerne jednoduchými cvikmi, ktoré nezaberú ani veľa času.

Prehľad cvikov na telesné jadro nájde každý z Vás hravo na internete, s tým v dnešnej dobe nie je žiaden problém. Jediným problémom zostáva, tak ako pri každej aktivite, sám človek. Lenivosť, nedostatok času, nedostatok vôle, nedostatok trpezlivosti, nedostatok čohokoľvek a dostatok výhovoriek prečo sa to nedá. Existuje veľmi veľa cvičebných metód, ktoré sľubujú výsledky len za pár minút cvičenia denne a napriek tomu si veľa ľudí nenájde silu ani na tých pár minút denne. Ja osobne som za tie roky dospel k záveru, že k zreteľným výsledkom človek dospeje pri cvičení iba ak sa mu venuje naozaj pravidelne minimálne niekoľko krát do týždňa a musí ísť o aktivitu ktorá trvá určite viac ako pol hodinu. Žiadne cvičenie, ktoré trvá iba pár minút vám neprinesie želaný účinok. Tréning telesného jadra je považovaný za doplnok ku športovej aktivite, avšak jeho efektivita a účinnosť ho stavia na základnú úroveň, ktorú by mal absolvovať každý športovec. Pevné telesné jadro je dôležité aj pre človeka, ktorý sa športu nevenuje. A pre takých ľudí to môže znamenať rozdiel medzi bolesťami a normálnym fungovaním.

V prevažnej miere sa však tomuto cvičeniu budú venovať ľudia, ktorý žijú aktívne pretože človek, ktorý má problém sa rozhýbať a hľadá iba výhovorky, tak toho ťažko presvedčíte k tomu aby sa venoval aspoň cvikom na telesné jadro. Je to na každého slobodnej vôli či tento tréning a cviky zaradí do svojho programu alebo nie. Sám však môžem len potvrdiť a apelovať na všetkých, ktorý chcú mať zdravý a pevný chrbát, že cviky na telesné jadro Vám určite prinesú iba pozitívny výsledok. A nie je potrebné ani dosiahnuť nejakú výnimočnú úroveň vykonávania cvikov. Bez problémov si pri tréningu telesného jadra vystačíte so základnými cvikmi.

Ak v pracovnom čase celý deň sedíte na stoličke, alebo v aute, alebo stojíte na nohách tak sa skutočne zamyslite nad svojim chrbtom. Nie každý si môže dovoliť zabezpečiť anatomické a dynamické kancelárske stoličky alebo iné pomôcky určené na precvičenie svalov telesného jadra a na uvoľnenie napätia chrbtice. A práve na to sú dobré cviky na telesné jadro. Sú zadarmo a môže ich robiť každý. V spojení so správnym strečingom je tréning telesného jadra tým najlepším čo môžete pre zdravý chrbát urobiť. Veľa základných cvikov má svoj pôvod v pilatese a v joge a ľudia, ktorý sa týmto cvičeniam venujú, určite vedia potvrdiť ich prínos pre pohyblivosť, stabilitu a silu telesného jadra.

Zamyslite sa či Vám predsa len nestojí za to obetovať pol hodinu zo svojho dňa aspoň cvikom, ktoré preventívne pôsobia proti bolestiam a problém z chrbtom. Ak cvičíte, trénujete alebo sa venujete aktívne nejakému športu tak vyskúšajte zaradiť cviky na telesné jadro do každého tréningu alebo im venujte viac času pár krát za týždeň a sami na sebe pocítite progres, ktorý tieto cviky prinášajú tak do bežného života ako aj do aktívneho cvičenia.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?