bigmatko-lifeživot a svet okolo nas

začíname cvičiť

Publikované 14.08.2015 v 10:31 v kategórii šport, fitness, životný štýl, prečítané: 80x

V minulom článku sme sa zoznámili s prostredím posilňovne ( ďalej len „fitko“ – znie to ľudskejšie), zvládli sme úvodnú prípravu, spoznali sme prostredie a vstúpili sme do fitka. Verím, že ste to všetci bez problémov zvládli a že samotná atmosféra fitka Vám bola príjemná. To je totiž základný predpoklad toho, aby ste úspešne pokračovali za svojim cieľom nech už je akýkoľvek. Či už je to chudnutie, priberanie, spevnenie, zosilnenie, alebo jednoucho zmena životného štýlu. Áno fitko, cvičenie a šport sám o sebe Vám zmení spôsob života ak sa tomu odovzdávate a budete k sebe a aj k cvičeniu pristupovať s radosťou a nie s povinnosťou. Povinnosti, starosti a všetky záväzky nechajte pred dverami fitka alebo ich aspoň zatvorte v šatni do skrinky. Vo fitku sa chcete uvoľniť, odreagovať, chcete spraviť radosť svojmu telu a upokojiť myšlienky.

Aby ste toto všetko dokázali tak je potrebné prebrať si pár základných rád a zásad pre začiatočníka vo fitku:

- Už vieme, že potrebujete vhodné oblečenie, obuv a uterák

- Správajte sa slušne a pokojne, nerobte zbytočný hluk

- Vo fitku sami zodpovedáte za svoje zdravie a prípadné zranenia a podľa toho sa treba aj riadiť ( samozrejme s výnimkou prípadov kedy je zranenie spôsobené zavinením cudzej osoby, vadou zariadenia, stroja alebo závažia)

- Pred cvičením rozhýbte telo v aerobnej časti fitka v trvaní aspoň 5 min

- Nezabúdajte na základný strečing a prípravu svalstva na záťaž

- Necvičte bezhlavo a bez rozmyslu všetko čo Vás napadne. Nechajte si poradiť.

- Vašim cieľom začiatočníka musí byť precvičenie celého tela tak, aby sa Vaše svaly zoznámili so záťažou.

- Nesúťažte s nikým vo fitku vo váhach, v počte opakovaní alebo v iných zvláštnych disciplínach

- Vyberte si (alebo si nechajte poradiť) cviky na prsia, chrbát, biceps, triceps, ramená, nohy a brucho tak, aby záťaž bola pre Vás primeraná a necítili ste veľkú námahu

- Cieľom nie je zničiť sa hneď v začiatkoch. Veľa ľudí odradí od cvičenia únava svalstva, ktorá nastúpi na druhý deň. Zodpovedným a rozumným prístupom sa tomu vyhnete.

- Pripravte sa na pomalý začiatok, ktorý Vám umožní neskoršie plynulé a bezpečné napredovanie za Vašim cieľom.

- Ak niečo neviete, nie ste si istý alebo chcete niečo vyskúšať nechajte si poradiť

- Neexperimentujte, neriskujte

- Ak niekto cvičí tam, kde chcete ísť Vy alebo naopak, tak sa tým neznepokojujte a nebojte sa osloviť aj cudzieho človeka. Pokojne každému tykajte aj keď ste ho alebo ju v živote nevideli. To je vo fitku normálne.

- Neposedávajte bezcieľne vo fitku. Medzi cvikmi oddychujte aktívne a nie príliš dlho. Prechádzajte sa, zoznamujte sa s prostredím.

- Nezabúdajte na tekutiny. Za hodinu vo fitku by ste mali vypiť aspoň pol litra.

- Ak Vás je viac tak nepostávajte všetci pri jednom cviku ale môžete sa striedať aj na iných miestach tak, aby ste využili čo najlepšie čas strávený vo fitku

- Po cvičení si nájdite čas na strečing tak aby ste ponaťahovali a uvoľnili aspoň základné oporné svalové partie 

Nech už je Váš cieľ zameraný na čokoľvek tak si musíte uvedomiť, že samotné cvičenie je len jednou časťou celého komplexu, obsahujúceho úpravu stravy, doplnky výživy, pitný režim, regeneráciu, ktorý je prospešný pre Vaše telo a pre Vašu celkovú pohodu a zdravie. Spojením všetkých týchto krokov a úpravou životného štýlu môžete dosiahnuť vo fitku to po čom túžite. Cvičenie bude pre Vás radosťou a Vaše telo sa Vám odmení za úsilie, ktoré do neho investujete. Chce to naozaj len trocha času, ktorý si vo svojom dni dokáže nájsť každý z nás. Budete to všetko robiť pre toho najbližšieho človeka vo svojom živote. Pre seba. A keď dokážete venovať čas a dopriať radosť, spokojnosť a zdravie sebe tak druhým toto všetko budete len s úsmevom rozdávať. Pripravte sa na zmenu, pripravte sa na tréning a hlavne nemajte z toho obavy a strach. Šport nie je povinnosť ale radosť.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?