bigmatko-lifeživot a svet okolo nas

strečing 3

Publikované 28.09.2015 v 15:05 v kategórii šport, fitness, životný štýl, prečítané: 112x

Z predchádzajúcich článkov už poznáte výhody a základné zásady vykonávania strečingu. K výhodám strečingu patrí spomedzi iných aj jeho časová a priestorová nenáročnosť a pomerná jednoduchosť jednotlivých cvikov s vysokou účinnosťou. Spojenie týchto a ďalších výhod a zásad strečingu si musíte uvedomiť pri voľbe metódy cvičenia tak, aby Vám vyhovovalo a aby ste zbytočne nevykonávali cviky, ktoré Vás budú otravovať alebo ktoré nebudete schopní zvládnuť. Strečing bežného športovca ale aj úplného začiatočníka alebo povedzme že aj obyčajného pasívneho človeka obsahuje často len základne cviky v závislosti od zvolenej pohybovej aktivity.

Metódy strečingu:

- Dynamický strečing

- Statický strečing

- PNF strečing ( ja som si ho nazval aktívny strečing)

Dynamický strečing:

Tejto metóde sa nebudem dlho venovať nakoľko nie je vhodná ani pre väčšinu aktívnych športovcov a už vôbec nie pre začiatočníkov alebo pre úplne pasívnych záujemcov o strečing. Dynamický strečing sa vykonáva v stave vysokého zahriatia svalstva kedy je minimalizované riziko poškodenia v dôsledku rýchlych, kmitavých švihov, kopov alebo úderov. Je to doslova dynamický rýchly pohyb končatín do hraničných polôh natiahnutia svalstva. Tejto forme strečingu sa venujú len vybrané športy a vôbec sa nemusíte trápiť, že k aplikácií takýchto cvikov sa nedostanete.

Statický strečing:

Toto je moje najobľúbenejšia metóda a forma strečingu. Dá sa povedať, že výhradne sa venujem len statickému strečingu nakoľko mi prináša najlepšie uvoľnenie a najlepšie výsledky v spojení a aktivitou v interiéry alebo exteriéry. Statický strečing ma najdlhšiu históriu aj keď jeho zaradenie do kultúry športu sa nie vždy stretlo s pochopením. Väčšina dynamických športov sa totiž zameriavala na dynamický strečing bez ohľadu na stav zahriatia organizmu. Statický strečing je pokojný a uvoľňujúci. Dá sa vykonávať úplne všade a pri každom cvičení alebo športe. Na bezpečnú aplikáciu cvikov stačí základná rozcvička pred tréningom aby ste aspoň v minimálnom rozsahu zahriali sval. Ideálny je statický strečing na konci cvičenia. Zvyšuje pohyblivosť a silu svalu a zahŕňa v sebe všetky výhody strečingu, ktoré sme si už spomenuli. Statický strečing je vhodný pre každého. Obsahuje základne cviky, ktoré sa postupne dajú zdokonaľovať podľa dosiahnutých úspechov. Pripraví Vaše telo na tréning a mal by byť zaradení medzi rozcvičkou a samotným cvičením a samozrejme na konci tréningu keď už svaly majú to najdôležitejšie za sebou. Predstavuje výbornú prevenciu pred zraneniami pohybového aparátu. Jednoducho nemá chybu. Aspoň ja osobne som za celé roky žiadnu neobjavil.

PNF strečing:

Táto metóda je preferovaná odbornou verejnosťou ako najúčinnejšia forma strečingu. Ja osobne sa však napriek tomu prikláňam k statickému naťahovaniu. Nie je však mojim cieľom určovať Vašu cestu a preto si každý musí vybrať to čo mu vyhovuje. PNF sa príliš nelíši od statického strečingu pokiaľ ide o charakter cvikov. Rozdiel je však v ich prevedení a stimulácií svalstva pre jeho natiahnutím. Statický strečing predstavuje len fázu natiahnutia po celkovom zahriati organizmu. Zvyšok zahŕňa uvoľnenie a upokojenie. PNF však túto pokojnú fázu nepozná. Vykonáva sa metódou kontrakcie a následného natiahnutia svalu. Tým je zabezpečené úvodne prekrvenie a okamžité natiahnutie po uvoľnení napätia. Sval pri každom cviku sa najskôr napne proti zvolenej opore a potom sa proti smeru svojho pohybu natiahne. Intervaly sú dlhšie ako pri statickom strečingu. Účinky tejto metódy sú nepochybne prínosné a je možné že veľa z vás si zvolí práve túto metódu. Ja však zostávam pri svojom osvedčenom statickom strečingu.

 

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?