bigmatko-lifeživot a svet okolo nas

strečing 1

Publikované 03.09.2015 v 14:16 v kategórii šport, fitness, životný štýl, prečítané: 98x

STREČING A POHYBOVÁ AKTIVITA

Časť I.

Informatívny mini seriál strečing a pohybová aktivita je určený všetkým, ktorí sa určitým spôsobom zaujímajú alebo venujú športovej a pohybovej činnosti či už pravidelne, aktívne alebo zriedka, keď si nájdu trocha času na cvičenie. Bez ohľadu na vekovú kategóriu a bez ohľadu na druh alebo intenzitu cvičenia. Verím, že v článkoch, ktoré bude obsahovať tento seriál nájdete inšpiráciu a začnete sa zaoberať myšlienkou na obohatenie svojich tréningov o pár minút užitočného strečingu. Na čo strečing? Ako keby som Vás počul hundrať, že na to nie je čas, že je to zbytočné alebo že sa Vám nechce. Určite väčšina z Vás sa málokedy zamyslela nad potrebou a významom takej banálnej veci ako je strečing. A pritom už pár minút cieleného naťahovania svalstva pred a po tréningu Vám môže pomôcť dosiahnutie Vašich cieľov a ochrániť Vás pred zraneniami, úrazmi a svalovou únavou. Budem k Vám úprimný keď poviem, že strečing je súčasťou celého môjho života. Venoval som sa mu už od 5 tich rokov kedy som začal s pravidelným športom a aj keď možno s menšími výlukami, ale neprestal som s ním nikdy. Moje dôvody zaradenia strečingu aj do bežného amatérskeho cvičenia spoznáte v seriály, ktorý Vám ponúkam. Pokúsim sa v ňom priblížiť metódy, spôsoby, formy, postupy a výhody strečingu pre každého a každú z vás. Z vlastných skúseností Vám môžem strečing len odporúčať. Kulturistike, fitnessu a kondičnému posilňovaniu sa venujem už 18 rokov a strečingu už 27 a napriek tomu nie som odborník. V článkoch Vám nemôžem ponúknuť odborné zdravotnícke rady, ktoré prenechávam výhradne školeným a spôsobilým pracovníkom a lekárom. Ponúkam Vám však svoje skúsenosti a pokúsim sa Vám priblížiť problematiku strečingu tak, aby bol pre Vás prínosom. Strečingu vďačím za to, že počas celého svojho športového života som neutrpel žiadne zranenie svalov, šliach ani kĺbov. Nepočítam samozrejme bežnú svalovicu alebo nejaké drobné únavové presilenie. To všetko sa však dá zmierniť a samozrejme sa tomu dá predísť práve strečingom. Vďaka strečingu bude Vaše telo, svaly a šľachy pripravené na väčšiu záťaž a úspešne prekoná a zdolá aj nečakané pohyby, ktoré by bez strečingu boli príčinou nepríjemných zranení.

 

Napriek môjmu odporúčaniu k pravidelnému vykonávaniu strečingových cvičení si možno predsa len poviete, že je to pre Vás zbytočné. Veď cvičiť môžete aj bez toho. A v bežnom živote Vám presa strečing nepomôže absolútne na nič. Takéto a podobné tvrdenia vychádzajú len z neznalosti a neochoty vyskúšať tak jednoduchú vec akou je práve strečing. V dnešnej dobe nie je nič výnimočné ak niekto celý deň presedí pri počítači či už v práci alebo doma, alebo celý deň prestojí na nohách alebo strávi svoj deň v aute. Takéto jednotvárne aktivity nijako neprospievajú nášmu telu a tak ako je potrebné ich kompenzovať aktívnym pohybom tak je potrebné aj prebrať k životu svaly a šľachy poskracované vplyvom stereotypných pohybov. Samotný aktívny šport alebo pohyb je nášmu telu prospešný a napomáha celkovej pohode a mal by byť pravidelnou súčasťou zdravého spôsobu života. Ale tak ako každý iný stroj aj telo potrebuje starostlivosť o svoje časti, ktoré zabezpečujú jeho fungovanie. Tými časťami sú svaly a šľachy.

Nemusíte byť žiadny prírodovedci ani znalci biológie aby ste si nevšimli akým spôsobom sa chovajú domáce zvieratá vo vašom okolí. Prizrite sa im niekedy a uvidíte ako často a koľko krát za deň sa len tak ponaťahujú, povystierajú končatiny a celé telo. Okrem človeka snáď neexistuje žiadne zviera, ktoré by bolo schopné celý deň preležať bez toho aby si aspoň nenatiahlo jednu labu. Ale človek ten nad tým nepremýšľa, lebo si myslí že to nepotrebuje. Samozrejme je veľa výnimiek ale tých nájdeme len medzi športovými nadšencami, akrobatmi, gymnastami, cirkusantmi a to nespomínam iné kultúry, v ktorých je strečing súčasťou každodenných rituálov aj keď je označovaný rôznymi menami.

Strečing doslova znamená naťahovanie a rozťahovanie a označujú sa ním cvičenia na zvýšenie ohybnosti a pohyblivosti tela. A presne to je jeho zmysel. Jeho prínos je však ďaleko väčší ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Keď to poviete tak sucho, že idete cvičiť strečing aby ste boli ohybný a aby ste sa mohli poškriabať na chrbte, tak to vyznie ako nepotrebná strata času. Ak si však poviete, že sa idete venovať strečingu aby ste zvýšili pružnosť a ohybnosť svojich svalov kvôli tomu aby ste predišli zraneniam, aby ste posilnili celkové držanie tela, odstránili potréningové bolesti, problémy chrbtice, kĺbov, aby ste zlepšili svoju celkovú kondíciu a dodali telu energiu a dopriali mu prekrvenie veľkých aj malých svalových skupín, tak to už znie úplne inak. Príliš veľa športovcov trpí skrátenými svalmi. Ak chodíte do posilňovne tak sa skúste len tak skusmo poobzerať pre začiatkom tréningu okolo seba a všimnite si kto z prítomných sa aspoň raz natiahne. Koľko ich bude? Myslím že z 10tich to budú maximálne dvaja. Ak ste nikdy v posilňovni neboli tak sa pozrite na svojich blízkych na svoju rodinu na svojich priateľov všímajte si ich pohyby. Ako sa zohýbajú? Ako vstávajú od televízora? Ako si obúvajú topánky? A podobne? Väčšina z nich je doslova drevených a potom sa čudujú ako ich bolí chrbát, ako ich bolieva hlava, akí sú unavení ako sa im ťažko vstáva ráno z postele alebo ako ľahko ich sekne v chrbte alebo ako ľahko si presilia sval pri akejkoľvek činnosti. To všetko môže byť dôsledkom stvrdnutých, skrátených a lenivých svalov. A vôbec nezáleží ani na tom či športujete alebo nie. Svaly sa skracujú a tuhnú tak aktívnym ľuďom ako aj pasívnym. Rozdiel je potom len v časovom hľadisku. Športovec si skrátené svaly nemusí ani uvedomiť ale keď vedľa seba dáte dvoch rovnakých jedincov, s rovnakou výkonnosťou, svalovou a silovou dispozíciou pričom jeden z nich bude pravidelne vykonávať strečing a druhý nie, tak potom uvidíte rozdiel. Pružný, natiahnutý a ohybný sval má oveľa väčší predpoklad zlepšenia svojich vlastností. Je lepšie prekrvený, je lepšie pripravený na záťaž, lepšie sa regeneruje. Oproti skrátenému a tvrdému svalu má len výhody. Sval, ktorý je vystavený len záťaži, môže byť silný aj výkonný ale bude náchylný na mechanické poškodenie spôsobené nečakaným pohybom alebo únavou a nedostatočným prekrvením.

Nebudem sa so svojim skúsenosťami a radami pravdepodobne obracať na dlhoročných aktívnych športovcov zocelených radami trénerov ale skôr na bežných ľudí, ktorí sa venujú športu rekreačne ale napriek tomu aktívne a pravidelne. Práve takýmto ľuďom je potrebné poradiť a pomôcť v ich snahe o zlepšenie svojej kondície tak aby sami boli schopný predísť zraneniam a podobným nepríjemnostiam, ku ktorým môže pri športe dôjsť. Strečing by mal byť pre týchto ľudí samozrejmosťou. Športujú pre seba, pre zdravie, preto aby boli spokojný sami so sebou a nie preto aby ničili svoje telo nesúrodými pohybmi a nedôsledným prevedením cvikov a pohybových aktivít. Strečing im pomôže ľahšie prekonať začiatky a tým, ktorí už športujú, pomôže napredovať bez zranení. Tým však nevylučujem, že svojimi názormi o strečingu nezapôsobím aj na aktívnych ľudí, ktorí však popri športe nikdy strečing nerobili. Či už máte 40 alebo viac alebo začínate cvičiť v mladom veku, tak strečing zaraďte do svojho programu a to pred a po každej športovej aktivite.

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?