bigmatko-lifeživot a svet okolo nas

prvý krát vo fitku

Publikované 13.08.2015 v 13:59 v kategórii šport, fitness, životný štýl, prečítané: 93x

Musím so sebou začať niečo už konečne robiť. Chcem schudnúť, chcem nabrať, chcem lepšie vyzerať, chcem sa cítiť dobre, ide leto chcem dobre vyzerať v plavkách. Takéto a podobné myšlienky Vám možno chodia v hlave ale neviete sa presvedčiť na to aby ste pre to aj niečo reálne urobili. Jednou z možností pre Vás, ktorí ste sa dokázali presvedčiť je, že sa vyberiete do posilňovne teda do fitka. Ale kam do fitka? A prečo vlastne do fitka? Nemôžem cvičiť doma? Veď vo fitku sú samí cudzí ľudia, nič a nikoho tam nepoznám, neviem ako sa cvičí, neviem čo si mám obliecť, ako sa tam mám chovať, neviem ako mám chytiť činku do ruky a podobne.

Nepremýšľajte nad tým zbytočne ale rozhodnite sa. Veď za to nič nedáte a doma môžete cvičiť hocikedy ak sa Vám fitko nebude páčiť. Fitko Vám však ponúka veľa nových možností, podnetov a zážitkov, ktoré môžu zmeniť Váš život. V každom meste je v dnešnej dobe niekoľko typov fitnescentier, z ktorých si môžete vybrať. Rozhodujúcimi faktormi bude hlavne poloha, cena, vybavenie a personál. Prvé dve podmienky zhodnotí každý veľmi rýchlo. Vybavenie fitnescentra si vyžaduje už detailnejší pohľad do zákulisia života vo fitku nuž a personál tak ten Vám môže znepríjemniť už prvý vstup.

Čo potrebujete? Nič výnimočné. Nachystajte si veci, v ktorých sa budete dobre cítiť a v ktorých sa pohodlne môžete pohybovať. Samozrejme by ste mohli dbať aj na to aby ste zas nevyzerali ako v starom českom filme. Veď idete prvý krát do fitnescentra tak aj Vy môžete predsa spraviť dojem. Vôbec sa netrápte značkami oblečenia, pretože v normálnom fitnescentre sa nikto nebude pozastavovať nad tým, či máte všetko exkluzívne alebo nie. Jednoducho stačí keď budete vyzerať dobre. Samozrejme si zabaľte vhodnú obuv. Do fitka sa nechodí v šľapkách, ani bosí ani v ponožkách. Noha musí byť pevná aby ste predišli zraneniam a samozrejme musíte brať ohľad aj na ostatných vo fitku. Na strojoch ale aj s činkami sa Vám najlepšie bude cvičiť v teniskách. Neberte si bežné topánky, lebo tie nie sú prispôsobené na dynamický pohyb pri cvičení. Nezabudnite si pribaliť uterák, ktorý je základnou súčasťou pri cvičení a používa sa aj ako podklad na strojoch, na ktorých budete sedieť alebo ležať. Typ oblečenia zvoľte jednak podľa ročného obdobia a aj podľa toho, či fitko je vybavené klimatizáciou alebo nie. Väčšina z fitnescentier v dnešnej dobe už klimatizáciu má takže by tam malo byť stabilných 22 – 24 stupňov. To je teplota, ktorá Vám umožní cvičiť aj v teplákoch ale aj v krátkych letných veciach. Tu zas platí, že sa oblečiete tak aby ste sa cítili a zároveň aj vyzerali dobre.

Vo fitku sa nemusíte ničoho báť. Už pri vstupe sa o Vás postará personál alebo priamo majiteľ, lebo to často býva jedna a tá istá osoba. Skúsený majiteľ hneď spozná na Vás že ste vo fitku prvý krát v živote a ukáže Vám kde sa máte prezliecť a dá Vám základe informácie. Ak by sa to nestalo tak nezúfajte. Vo všetkých fitkách to funguje takmer rovnako. Tvárte sa sebavedome. Vojdite do fitka a oslovte osobu za barom. Stačí, keď poviete, že idete cvičiť a informujte ho, že ste vo fitku ešte neboli aby Vám ukázal šatne. S platením si problémy nerobte. Väčšinou sa platí až po cvičení ale nie je žiadny problém ak zaplatíte svoj vstup na začiatku. Zo šatne vojdete do fitnecetra a dobre sa porozhliadajte. Nechoďte hneď k prvému stroju a nezačnite cvičiť. Prejdite sa po fitku. Spoznajte priestor kde sa cvičí a kde sa vykonávajú aeróbne aktivity. Ak potrebujete tak pokojne oslovte personál aby Vám ukázal fitko on sám a previedol Vás. Vypýtajte si od neho aj niečo na pitie. Bude to taký prejav dôvery a zároveň je to aj veľmi dobré pri cvičení ale o tom si ešte povieme.

Máte za sebou prehliadku, spoznali ste prostredie a teraz si môžete vybrať či začnete cvičiť sami alebo si vyžiadate odbornú pomoc od personálu. Ja by som Vám odporučil aby ste sa na chvíľu odobrali do aerobnej časti a vybrali si jednoduchý stroj, buď na behanie alebo na bicyklovanie. Nechoďte hneď k najzložitejšej mašine, ktorá sa Vám bude zdať sympatická, lebo s veľkou pravdepodobnosťou ju nebudete vedieť ani zapnúť. Je možné, že problém bude aj rozbehnutie bežného aeróbneho zariadenia, lebo väčšina dnešných moderných strojov si vyžaduje základnú technickú obsluhu. Ak si neviete poradiť tak nemačkajte všetko čo Vás napadne, ale pokojne zavolajte obsluhu nech Vám to vysvetlí. Nie je to nič zložité.

Nebojte sa ani veľkého počtu ľudí. Vo fitnescentre má každý svoje miesto. Nikto nikoho nevyhadzuje a čudovali by ste koľko veľa ľudí môže cvičiť naraz v jednom priestore. Preto sa nenechajte odradiť ak vojdete do fitka a tam bude hlava na hlave. Často je to len taký optický klam. Niekto sa tam len rozpráva, iný zas práve končí a ide do šatne. Takže pre vás sa miesto vždy nájde. A vôbec sa nemusíte cítiť trápne, že niečo nebudete vedieť, alebo že budete vyzerať čudne alebo smiešne. A nebojte sa pýtať personálu na čokoľvek, čo budete chcieť vedieť. Fitnescentrum je miesto relaxu a športu. Nikto na vás nebude zazerať ani si vás doberať alebo Vás obťažovať. Idete sa tam uvoľniť a zacvičiť si a spraviť niečo pre seba. A nečudujte sa keď Vás budú oslovovať cudzí ľudia. Vo fitku je to normálne. Tam sú aj noví ľudia súčasťou športovej rodiny. Nemôže Vás ani prekvapiť ak Vám hneď každý bude tykať. Aj to je totiž normálne. Väčšina ľudí vo fitku si tyká a pokojne to môžete robiť aj vy. Samozrejme ak stretnete niekoho kto je očividne o generáciu starší tak mu tykať nebudete. Po úspešnom prvom dni vo fitku si doprajete osviežujúcu sprchu v čistých priestoroch šatne, čo by malo byť už v každom fitnescentre pravidlom. Napriek tomu Vám odporúčam aby ste mali nachystanú aj obuv do sprchy. Tak a máte prvý deň úspešne za sebou.

Prvý deň sa netrápte ani tým ako máte cvičiť, alebo ako si máte sadnúť na stroj a chytiť činku. So všetkým Vám poradím!!

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?